احساس ناراحتی در عفونت گوش

احساس ناراحتی در گوش می‌تواند به دلیل عفونت گوش و یا مشکلاتی باشد که بیانگر بیماری جدی تری است. به نقل از زندگی آنلاین به طور کلی مشکلات گوش می‌تواند کیفیت زندگی بیمار را تحت الشعاع قرار بدهد.

عفونت در فضای گوش میانی یا اتیت میانی گوش باعث ملتهب شدن گوش میانی می شود و این روند ممکن است یک گوش و یا هر دو گوش را با هم گرفتار کند. عفونت گوش میانی خصوصاً در میان کودکان بسیار شایع است و همچنین شایعترین علت کاهش شنوائی دریچه ها به حساب می آید.

عفونت گوش و پارگی پرده گوش

غالبا اگرالتهاب گوش ميانی درمان نشود با پارگی خود بخودی پرده حل می شود. پارگی پرده به عفونت گوش میانی  اجازه می دهد که ازگوش ميانی خارج شود و به دنبال آن سريعا از درد و ثبات تبرها می شود. دربيشتراز ۹۰ % موارد، پرده خود به خودترميم میشود.

اتيت ميانی به تنهايی معمولا با ترشح همراه است که در ۹۰ موارد اين ترشحات طی ۳ ماه رفع می شود. هنگامی که فضای گوش ميانی مايع را بيش از ۳ ماه درخود نگه دارد به آن ترشح مزمن گوش ميانی می گويند. به دليل آنکه درد، تب و يا پيشرفت چرک وجود ندارد، عفنت گوش میانی دقيقا با عنوان عفونت ارجاع نمی شود. بسياری از بيماران کاملا بدون علامت هستند. در بچه ها بعضی ازاين علامات می تواند آشفتگی خواب، عدم تعادل، عدم ظرافت تعريف نشده، گفتار و زبان تاخيری واتیت مدیای حاد راجعه علاوه بر استمرارترشح را شامل شود.

تيمپانو اسکلروز و ميرينگو اسکروز

پلاک های تيمپانواسکلروتيک، قسمت های کلسيفیته ( استخوانی شکل ، شبيه استخوان ) بافت پيوندی هستند که ممکن است درطول پرده يا سر استخوانچه ها در فضای گوش ميانی تشکيل شده باشند. اغلب بيماران اتیت میانی گوش تاريخچه ابتلا به اتيت ميانیحاد يا مزمن را دارند. ميرينگو اسکلروزيس شايع تر است و به ندرت با کاهش شنوايی در ارتباط می باشد.

دکتر گوش و حلق و بینی با اشاره چکاندن قطره داخل گوش بیان کرد: استفاده از قطره های روغن گرم باعث ازبین بردن عفونت گوش و بهبود آن می شود.

دریافت رزرو: متخصص گوش و حلق و بینی

هر چند برای خارج کردن تيمپانو اسکلروز از استخوانچه ها(جدا کردن آن ) تلاش هايی صورت گرفته، ولی اکثرا نا موفق بوده اند. وسايل کمک شنوايی بهترين گزينه برای توانبخشی شنوايی در اين گروه از بيماران هستند.

عفونت گوش میانی در نوزادان و کودکان بیشتر دیده می‌شود. این بیماری به‌دنبال عفونت ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی بروز می‌کند. عفونت ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی باعث اختلال عملکرد شیپور استاش می‌شود و عفونت از طریق شیپور استاش بطرف گوش میانی پیشرفت می‌کند و باعث ایجاد بیماری التهاب گوش میانی می‌گردد.

عفونت گوش میانی خطرناک تر از عفونت گوش بیرونی است، زیرا می تواند سبب پارگی پرده صماخ و کری گردد و یا اینکه عفونت حاصله به طرف گوش داخلی و مغز منتقل شود.

علائم عفونت گوش میانی

تب ولرز، درد شدید و ضرباندار در گوش به ویژه در شب ها، کاهش شنوایی و خروج ترشحات زرد یا متمایل به سیاه از گوش و پارگی پرده صماخ از علائم عفونت گوش میانی است.

این فوق تخصص جراحی گوش مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) اهواز گفت: از آن جهت که پرداختن به بیماری‌ها و عفونت‌های گوش بسیار اهمیت دارد، بنابراین لازم است از علائم و عوارضی که این عفونت‌ها در گوش باقی می‌گذارند، آگاه شوید.

وی افزود: عفونت مزمن در گوش میانی موجب کاهش شنوایی می‌شود که عدم درمان آن موجب می‌شود عفونت به بخش‌های مغز، مخچه و مننژ سرایت و عوارض دیگری را ایجاد کند.

وی ادامه داد: معمولا شایع‌ترین علت ایجاد این عفونت حاد گوش میانی، بیماری‌های ویروسی مانند آنفلوآنزا یا سرماخوردگی است که در این شرایط گوش به شدت دچار درد، تورم و التهاب می‌شود و معمولا با تب همراه است. به دنبال این عارضه، عصب تعادلی گوش داخلی نیز ملتهب خواهد شد. التهاب عصب تعادلی گوش نیز عوارضی مانند سرگیجه در فرد ایجاد می‌کند.

این فوق تخصص جراحی گوش اظهار کرد: یکی از بیماری‌هایی که گوش را درگیر می‌کند و باید سریع‌تر به آن رسیدگی کرد، بیماری منیر (Menier) است. آنچه که در درمان به موقع عفونت گوش اهمیت دارد جلوگیری از سرایت عفونت به ناحیه مننژ و مغز است. بیماری منیر به دنبال سرایت عفونت گوش به ناحیه مننژ ایجاد می‌شود.

آب‌شیرینی افزود: کاهش شنوایی، وز وز گوش و سرگیجه از جمله علائم این بیماری است. رعایت رژیم غذایی کم‌نمک و پرهیز از نوشیدن بیش از حد مایعات غیرضروری مانند دوغ، چای، قهوه و نوشابه توصیه می‌شود. استعمال سیگار این بیماری را تشدید می‌کند و بنابراین لازم است فرد بیمار در معرض عوامل دودزا و سیگار قرار نگیرد.

وی ادامه داد: تومور عصب شنوایی یکی دیگر از ضایعاتی است که با گوش داخلی مرتبط است؛ علائم وجود این تومور با علائم بیماری منیر شباهت دارد. وجود صدا در گوش، کاهش شدید شنوایی و حتی ناشنوایی از عوارض وجود این تومور در گوش داخلی است.

این فوق تخصص جراحی گوش مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز عنوان کرد: عصب شنوایی در مجاورت مخچه قرار دارد و چناچه تومور در این ناحیه بزرگ‌تر شود به مخچه فشار وارد می‌کند. این شرایط تعادل فرد را هدف قرار می دهد و آن را دچار اختلال می‌کند.