آیا با انواع تخصص پزشکی در ایران آشنا هستید؟

آیا با انواع تخصص پزشکی در ایران آشنا هستید؟

پس از گذراندن دوره پزشکی عمومی، یکی از گزینه هایی که پزشکان در ایران پیش رو دارند، ادامه تحصیل در یکی از رشته های تخصصی می باشد. از آنجا که انتخاب رشته تخصصی آینده کاری و حتی زندگی هر پزشک را می سازد، این تصمیم جز چالش برانگیزترین انتخاب های پزشکان در زندگی است.

دانشجویان پزشکی در طول دوره عمومی با بیشتر رشته های تخصصی در قالب بخش های خود آشنا می شوند، اما برخی رشته ها در این میان کمتر معرفی می گردند. از این رو گاهی انتخاب رشته تخصصی برای پزشکان امری دشوار است. اگرچه فرآیند انتخاب رشته در سال های اول پزشکی آغاز می شود، اما در این میان مسائل مختلفی می تواند بر آن تاثیر بگذارد، مخصوصا در ایران که انتخاب رشته بر اساس نمره یک امتحان جامع صورت می گیرد.

فیزیوتراپی چیست و چه زمانی باید به فیزیوتراپیست ها مراجعه کنیم؟

فیزیوتراپی حرفه ای در حوزه سلامت است  که به افراد مختلف کمک می کند که حرکات، قدرت و عملکرد بدن خود را بازیابی،  حفظ یا بیشتر کنند و در واقع به یک سلامتی فیزیکی عمومی دست پیدا کنند.  فیزیوتراپی از لحاظ معنایی تفاوتی با فیزیکال تراپی ندارد.  فیزیوتراپیست ها دانش عمیقی از نحوه ی عملکرد بدن و دستهایی آموزش یافته و با مهارت برای  تشخیص، ارزیابی و درمان نشانه های بیماری، مصدومیت و ناتوانی دارند.

فیزیوتراپیست ها در زمینه علم حرکت به تحقیق و مطالعه  می پردازند و تلاش می کنند ریشه اصلی مصدومیت را پیدا کنند. این حرفه علاوه  بر توانبخشی، شامل اصول جلوگیری از مصدومیت و تقویت سلامت و تندرستی می  شود. فیزیوتراپیست ها برای رفع نیاز های افراد معمولا با یک تیم از دیگر  متخصصان نظیر ارتوپدها، متخصصان تغذیه و علوم ورزشی و سلامت همکاری می  کنند.

فیزیوتراپی به شما کمک می کند که از برخی جراحی ها پرهیز کنید، برای  مثال مشکل دیسک کمر شما ممکن است تا حد زیادی توسط فیزیوتراپی بر طرف شود و  دیگر نیاز به جراحی و گذراندن دوران نقاهت نداشته باشید. به همین ترتیب  تمارین مربوط به رباط ها نیز می توانند بهبودی قابل توجهی را برای شما به  ارمغان بیاورند. همچنین باعث می شود بتوانید مصرف دارو را کاهش دهید، درد  خود را مدیریت کنید و خطر مصدومیت را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش دهید.  فیزیوتراپی از جمله روش هایی محسوب می شود که از لحاظ اقتصادی، در مقایسه  با جراحی ها بسیار به صرفه است.

کودکان وفیزیوتراپی

در رویه های فیزیوتراپی، کودکان نیز جایگاه ویژه ای دارند. کودکانی که  از مشکلات حرکتی رنج می برند یا مشکلات مربوط به وزن دارند می توانند از  وسایل، تمرینات و برنامه های اختصاصی بهره ببرند. برای مثال، یک کودک می  تواند برای تقویت تعادل و قدرت خود از تمرینات توانمند سازی نخاعی یا حرکت  های عمده استفاده کند و یا از درون لوله های توپی شکل بخزد. در مورد  نوزادانی که با خشکی گردن و شکل نامناسب سر درگیر هستند، والدین و کودک  برای انجام تمرینات کششی و … به فیزیوتراپیست مراجعه می کنند.

چرا باید به متخصص زنان مراجعه کرد؟

متخصص زنان پزشکی است که در  زمینه‌ی سلامت زنان، به خصوص دستگاه تناسلی آن‌ها و واژن تخصص دارد.  اینفوسلامت توصیه می‌کند اولین معاینه نوجوانان توسط متخصص زنان در سن ۱۳  تا ۱۵ سالگی انجام شود.

این متخصصین در زمینه‌ی بارداری  و زایمان زنان (زایمان طبیعی، سزارین و …) نیز آموزش دیده‌اند اما به طور  کلی در زمینه‌های مختلف از پریود و باروری تا بیماری‌های مقاربتی و  اختلالات هورمونی همگی به آن‌ها مربوط می‌شود.

بهترین دکتر زنان همچنین با بیماری‌هایی مانند دیابت، آسم و بیماری‌های روانی مانند افسردگی و اختلالات شخصیتی نیز مقابله می‌کند.

زنان باید هر سال برای معاینه  توسط دکتر زنان اقدام کنند. این معاینات سالانه فرصت بسیار خوبی برای  متخصصین زنان هست تا به بیماران در مورد حفظ سبک زندگی سالم و به حداقل  رساندن خطرات بهداشتی آگاهی دهند. این معاینات سالانه باید شامل موارد زیر باشد:

  • معاینه، ارزیابی و مشاوره
  • ایمن سازی بر اساس سن و عوامل خطرساز
  • آزمایش فیزیکی شامل اندازه گیری علائم حیاتی استاندارد، شاخص توده‌ی بدن، لمس غدد لنفاوی شکم و کشاله‌ی ران و ارزیابی سلامت کلی

به گزارش «بهپو»، «آرتریت» یا «التهاب مفاصل»  در اصل مفاصل را درگیر می کند در حالیکه سایر بیماری های اسکلتی می توانند  بر روی مفاصل، استخوان ها، عضلات، تاندون ها و رباط ها –لیگامنت- اثر  بگذارند. «بیماری های خود ایمنی» هم معمولا بر روی دستگاه  اسکلتی اثر می گذارند اما بسیاری از بیماری هایی که روماتولوژیست ها درمان  می کنند ممکن است در سایر قسمت های بدن مثل چشم ها، پوست، اندام های داخلی  و سیستم عصبی دیده شوند.

 معرفی پزشک معتبر متخصص روماتولوژی

اختلالات  سیستم ایمنی باعث بروز ناهنجاری هایی در بدن می شوند که نتیجه آن بیش فعالی  یا فعالیت کم سیستم ایمنی است؛ در واقع سیستم ایمنی نمی تواند در یک مسیر  نرمال فعالیت کند. وقتی سیستم ایمنی بیش فعال می شود بدن به بافت های خودش  حمله و آنها را تخریب می کند. زمانی هم که فعالیتش کم است توانایی بدن برای  مبارزه با مهاجمان کاهش می یابد و نسبت به عفونت ها بی دفاع می شود.  «آرتریت روماتویید» یکی از مهمترین بیماری های خود ایمنی است که در آن  سیستم ایمنی به مفاصل حمله می کند و باعث التهاب، تورم و درد مفاصل می شود.

آنکولوژی چیست انکولوژی شاخه ای از  علم پزشکی می باشد

دو نوع اصلی کمردرد وجود دارد: مزمن و حاد.

کمردرد  مزمن تکرار می‌شود و ممکن است ماه‌ها، روزها و یا سال‌ها فرد را درگیر کند،  ولی کمردرد حاد موقتی است و در طی چند روز از بین می‌رود. درد حاد کمر  اغلب نتیجه آسیب‌هایی مانند کشیدگی عضله است.

فردی که به پهلو می‌خوابد برای محافظت از کمر باید بالشی را بین زانوی  خود قرار دهد. تشک ناراحت، بالش‌هایی که اندازه مناسبی ندارند، یا نداشتن  خواب کافی می‌توانند باعث کمردرد شوند

بسیاری از افراد درد مزمن کمر را در اثر صدمات طولانی‌مدت یا شرایط ارثی  تجربه می‌کنند. در حالی که درمان همیشگی این نوع درد ممکن است دشوار به نظر  برسد، اما چندین راه‌حل مختلف وجود دارد که می‌تواند برای این افراد در  کنترل دردشان مفید باشد تا بتوانند راحت‌تر زندگی کنند.

بسیاری از مردم  به دنبال راه‌حل‌های پزشکی هستند که به آن‌ها در مدیریت درد کمرشان کمک  کند و این در مورد دردهای حاد یا مزمن جدی، مانند شکستگی کمر، جابجایی  مهره‌ها یا تغییر در ساختار کمر در اثر بیماری‌هایی مانند پارکینسون، اغلب  بهترین انتخاب است. با این که همه افراد برای تسکین دردهای کمر خود باید به  سیستم پزشکی اعتماد کنند؛ اما بسیاری از انواع کمردرد، مزمن و حاد، با  استفاده از درمان‌های خانگی قابل بهبود هستند. در این مقاله، ما در مورد  برخی از بهترین راه‌حل‌های خانگی که می‌توانید به شما یا عزیزانتان در  درمان کمردرد کمک کنند توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

ماساژ درمانی

در حالی که تحقیقات انجام شده برای ثابت کردن اثرات مثبت ماساژ درمانی کم  است؛ اما افرادی که آن را امتحان کرده‌اند شک ندارند که این کار یکی از  مؤثرترین راه‌های درمان دردهای مزمن مخصوصاً کمردرد است.

با این که  مراجعه به یک ماساژ درمان ممکن است کمی گران‌قیمت باشد، اما یک ماساژدرمان  خوب برای شناخت عضلات مختلف و اسکلت به خوبی آموزش دیده و می‌داند که با  بدن هر فرد چگونه کار کند تا بتواند پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای را تجربه  کند.

حتی اگر نمی‌خواهید به یک ماساژدرمان مراجعه کنید، گاهی اوقات  ماساژ دادن کمرتان توسط یک دوست یا یکی از اعضای خانواده می‌تواند در تسکین  دردتان شگفت‌انگیز باشد.

کرم کپسایسین

کپسایسین ترکیبی است که در فلفل‌های قرمز تند مانند فلفل کاین وجود دارد و  عامل ایجاد سوزش دهان در این فلفل‌ها نیز می‌باشد. با این که ممکن است این  احساس سوزش با درد مرتبط باشد؛ اما در تحقیقات مشخص شده است که کپسایسین،  زمانی که به صورت موضعی مورد استفاده قرار می‌گیرد، کاملاً به عنوان یک ضد  درد عمل می‌کند.

هنگام کار با کپسایسین مراقب باشید چرا که لمس چشمان یا  هرگونه غشای مخاطی بدون شستن کامل دست‌ها می‌تواند منجر به ایجاد شرایط  ناگواری شود!

ویتامین  D

مکمل‌های ویتامین D به افراد کمک می‌کند تا انواع خاصی از دردهای مزمن را  مدیریت کنند. ویتامین D را به راحتی نمی‌توان از بسیاری از غذاها دریافت  کرد. قرار گرفتن در معرض نور خورشید و استفاده از مکمل‌های آن از اصلی‌ترین  راه‌های به دست آوردن این ویتامین محسوب می‌شوند.

ویتامین D یک ماده  مغذی بسیار مهم است و افرادی که به اندازه کافی از آن استفاده نمی‌کنند  مانند افرادی که بیشتر وقت خود را در داخل محیط‌های بسته می‌گذرانند و یا  در مناطق آفتابی زندگی نمی‌کنند، ممکن است به احتمال زیاد دچار درد مزمن  شوند. اگر دچار کمردردی هستید که در برابر درمان‌های سنتی مقاوم است،  ویتامین D ممکن است به

پوست درخت بید سفید

استفاده از پوست درخت بید سفید یک روش گیاهی شناخته شده و بسیار قدرتمند  برای پیشگیری از التهاب است. این گیاه با روشی مشابه آسپرین عمل می‌کند.  سالیسین، ترکیبی که در این گیاه یافت می‌شود، در بدن به اسید سالیسیلیک  تبدیل می‌شود. اسید سالیسیلیک همان ترکیبی است که آسپرین به آن تبدیل  می‌شود و بسیاری از متخصصان معتقدند که این همان عامل کاهش درد در آسپیرین  است.

پوست درخت بید سفید به روش‌های مختلفی قابل تهیه است. آن را  می‌توانید از عطاری‌ها بگیرید و به صورت چای و دمنوش استفاده کنید و یا از  داروخانه بگیرید و به شکل کپسول استفاده شوند.

گیاه پنجه شیطان

پنجه شیطان نیز گیاه دیگری است که به راحتی در بسیاری از عطاری‌ها و یا  فروشگاه‌های مواد غذایی سالم یافت می‌شود. این گیاه را هم می‌توانید یا به  صورت دمنوش و چای مصرف کنید و یا به صورت مکمل.

دلیل موثر بودن گیاه  پنجه شیطان برای درمان کمردرد این است که حاوی ترکیبات معروفی به نام  هارپاگوزیدهاست. این ترکیبات به عنوان ضدالتهاب عمل می‌کنند و می‌توانند  برای تسکین ناراحتی و درد ناشی از جراحات کمر مفید باشند.

منیزیم

منیزیم یکی از مهم‌ترین مواد معدنی موجود در بدن ماست که به بیش از ۳۰۰  مورد از فرآیندهای آنزیمی و بیوشیمیایی بدن و همچنین سلامت عضلات و سیستم  عصبی ما کمک می‌کند.

متأسفانه بسیاری از افراد دچار کمبود این ماده  معدنی باارزش هستند. کمبود منیزیم می‌تواند منجر به درد عضلات و مشکلات  ساختار اسکلتی ما شود. از طرف دیگر، اطمینان از به دست آوردن منیزیم کافی  می‌تواند یک قدم اساسی برای اطمینان از بازگرداندن سلامتی به کمرتان باشد.

ورزش‌های کششی مانند یوگا و تای‌چی

یوگا یک فرایند بسیار مؤثر است که می‌تواند به بازگرداندن تعادل، قدرت و  استقامت در بدن انسان کمک کند. حرکات کششی به تراز کردن قسمت‌های مختلف بدن  کمک می‌کند و می‌تواند برای کمک به شناسایی و ترمیم هر قسمت آسیب دیده  بسیار مفید باشد.

اگر دچار کمردرد مزمن جدی هستید، ایده خوبی است که یک  معلم یوگا با مهارت و درک عمیق از آناتومی انسانی پیدا کنید و از او  بخواهید تا حرکات مناسبتان را به شما آموزش دهد.

تای چی (Tai chi) نیز  هزاران سال است که در چین مورد استفاده قرار گرفته تا به رفع بیماری‌های  روحی و جسمی کمک کند. با ترکیب حرکات آهسته، نفس کشیدن و مراقبه، تای چی  قادر به کمک به افراد در مقابله با درد مزمن است.

که به مطالعه, بررسی, معالجه و بهبود سرطان می کند در  این مقاله به توضیح سرطان و درمانهای آن پرداخته شده است همچنین شرح سایکو  انکولوژی نیز رفته است

سرطان ـ سرطان بیماری است که علیرغم نامشخص بودن مکانیسم سیر بارشد  غیرطبیعی سلولهای بدن شروع می شود. وقتی بیماری موضعی پیشرفت می کند  سلولهای غیرطبیعی تکثیر و رشد منظم اطراف سلول را مهار می سازد.

برای درمان باید به تخصص خون مراجعه کنید. در مرحله  بعد سلول خصوصیات را کسب و تغییراتی در اطراف بافت ایجاد می کند. سلولها به  بافتها نفوذ کرده و از طریق لنف و عروق خونی انتشار و متاستاز به جاهای  دیگری از بدن می دهد. به طور کلی سرطان یک بیماری با یک علت نیست، بلکه  سرطان گروهی از بیماریهای مشخص با علل، تظاهرات، درمان و پیش آگهی متفاوت  می باشد.

متخصص چشم می تواند مراقبت کامل از چشم را  ارایه دهد یعنی خدمات مربوط بینایی، معاینه چشم، مراقبت از چشم، جراحی و  تشخیص، و درمان بیماری و بهبود عوارض مربوط به بینایی که ناشی از شرایطی  دیگر مانند دیابت است.

بهترین متخصص چشم پزشکی

این متخصصان به تشخیص، درمان و جراحی  ضایعات و بیماری‌های چشم می‌پردازند. در ایران این رشته دارای چند فلوشیپ  است، از جمله فلوشیپ استرابیسم (انحراف چشم)، قرنیه و سگمان قدامی، گلوکوم  (آب سیاه)، ویتره و رتین (شبکیه)، بیماری‌های سطح چشم، پاتولوژی (آسیب  شناسی) چشم مشترک با متخصصان پاتولوژی، ترومای چشم، جراحی پلاستیک چشم و. .  . .

انتخاب پزشک چشم

از  آن جایی که بینایی خیلی مهم است پس در زمینه مراقبت از چشمان خود خیلی دقت  کنید. پزشک مناسبی را انتخاب نمایید کسی که دوره های لازم را دیده و دارای  تجربه کافی است و می تواند به تشخیص درست و درمان بیماری به شما یاری  رساند کسی که دارای دانش کافی است و بهترین نتیجه ممکن بهترین و مراقبت را  جهت حفظ سلامت بیمار ارایه می دهد.

 معرفی متخصص چشم پزشکی: دکتر نادری چشم پزشک

تجربه مورد نیاز متخصص چشم پزشکی

چشم  پزشکان باید دارای تجربه کافی باشند. اپتومتریست یا چشم پزشکی که تجربه  بیشتری دارد بهتر می تواند بیماری های چشمی و ناهنجاری‌ها را تشخیص دهد  زیرا آنان بیماران زیادی را معاینه کرده اند. از دیگر مزایای ملاقات با چشم  پزشک دارای تجربه این است که اطمینان داریم آنان اپتومتری و چشم پزشکی را  قبلا بارها و بارها انجام داده اند. توجه کنید بیماران هنگام مواجه با قصور  و خدمات بد هرگز آن را فراموش نمی‌کنند.

معمولا انحراف چشم یا متخصص قرنیه جزء بیماری‌های شایع  چشم کودکان و در کودکان انحراف چشم شایعتر از بزرگسالان است و به همین دلیل  همراه با دوره آموزشی بیماری‌های چشم کودکان، در این دوره فوق تخصصی انواع  انحرافات چشم و نحوه تشخیص و درمان آن ها نیز به متخصصین آموزش داده  می‌شود .

چه زمانی ریه‌ها دچار بیماری می‌شود؟

به طور کلی وقتی که ریه نتواند کار خودش را  انجام دهددچاربیماری شده است ، اساساً کار ریه ،ورود اکسیژن هوا به داخل  خون و خروج دی اکسید کربن بدن است، وقتی که این کار را نتواند انجام دهد آن  موقع ریه دچار بیماری شده است.

فوق تخصص ریه 

علائم هشداردهنده بیماری چیست؟

علائم هشداردهنده در بیماری‌ها ریه، یکی تنگی  نفس است که بیمار تشخیص می‌دهد که مثلاً مسیر خانه راکه قبلاً خیلی راحت  می‌رفت اکنون نمی ‌تواند،برودودچار تنگی نفس می‌شود، اگر تنگی نفس شدید  باشد، فرد در حالت استراحت هم دچار تنگی نفس می‌شود ،حتی زمانی که  می‌خوابد، دچار تنگی نفس می‌شود که علت‌ آن می تواند قلبی و ریوی باشد.  بنابراین در تنگی نفس، اول در حالت حرکت ،دوم حالت خوابیده و درمرحله سوم  حالت نشسته هم دچار تنگی نفس شده و به سختی نفس می کشد.

پس از اینکه پزشکان تخصص پوست را دریافت نمودند برخی از آنان به تحصیلات خود ادامه می‌دهند. این دوره آموزشی فلوشیب نامیده می‌شود. دوره فلوشیب در جراحی پوست یا جراحی زیبایی/جراحی پلاستیک٬ آموزش پیشرفته جراحی است.

نکته بسیار مهم بهترین دکتر پوست :

برای یافتن یک کلینیک پوست یا متخصص پوست خوب، نباید به نتایج جستجو اکتفا کنید. با جستجوی بهترین متخصص فقط  می‌توانید به اطلاعاتی از آن‌ها دست پیدا کنید اما نمی‌توانید اطمینان  کنید!

واژه متخصص پوست و زیبایی و اصطلاحات آن اغلب باعث سردرگمی می‌شود.  آکادمیک شناسایی امراض پوستی آمریکا توضیحاتی در رابطه با این تخصص منتشر  نموده است.

پزشک عمومی بعد از سپری کردن ۴ سال دوره رزیدنتی در این تخصص بیماریهای مغز و اعصاب به نورولوژیست یا متخصص مغز و اعصاب منسوب می گردد و پس از آن با گذراندن دوره های تکمیلی فوق تخصصی مغز و  اعصاب در رشته های مربوطه (سردرد، بیماریهای حرکتی، خواب، بیماریهای عروقی  مغز، Neuro Imaging، ام اس، دمانس، سرع، نورو افتالمولوژی ) به صورت فوق  تخصصی به درمان بیماران مبتلا به بیماریهای مغز و اعصاب می پردازد.

به درمان غیر جراحی بیماریهای مغز و اعصاب و عضلات می پردازد و در صورت  نیاز به جراحی در موارد خاص شما را به جراح ارجاع می دهد. تشخیص و درمان  بیماری‌های مغز و نخاع در حیطه غیر جراحی از جمله سردردها، سرگیجه،  بیماری‌های اعصاب محیطی، تشنج‌ها، صرع، فراموشی، اختلالات حافظه، گزگز  دست‌ها و پاها، کمر درد، لرزش بدن، اختلالات خواب، سکته مغزی، ‌ام اس،  مننژیت، نوروپاتی، میوپاتی، پارکینسون و. . . بر عهده این گروه از پزشکان  است.

فوق تخصص غدد یک متخصص واقعی است  متخصص غدد فردی است که بیماری‌های هورمونی را به طور  کامل مورد مطالعه قرار داده و بهترین درمان‌های ممکن را می‌شناسد، حتی در  مواقعی که راه‌های مرسوم درمان جواب نمی‌دهد. متخصص غدد بر خلاف پزشک  خانواده یا پزشک عمومی هورمون‌ها و بیمار‌ی‌های هورمونی را به طور عمیق  مورد مطالعه قرار می‌دهد و بهترین روش درمان ممکن را پیدا می‌کند. بیشتر  پزشکان عمومی دارای تخصص لازم برای تشخیص و درمان بیماری‌های اصلی هستند،  اما گاهی اوقات نیاز به کمک یک متخصص است.

متخصص غدد با جدیدترین روش‌های درمانی آشنا است  دانش و درک ما از  بیماری‌های هورمونی پیوسته در حال تغییر است. کار یک متخصص غدد دانستن این  تغییرات و درک روش‌های درمانی جدیدی است که در دسترس بیماران امروز قرار  دارد. بیمارانی که به متخصص غدد مراجعه می‌کنند، می‌توانند به جدیدترین  روش‌های درمانی دسترسی داشته باشند.

ارسال پاسخ

Your email address will not be published.
Required fields are marked *